„Ale ja tego nie lubię!”

Z nauką u dzieci często bywa jak z jedzeniem szpinaku – „ale ja tego nie lubię”. Rodzice dwoją się i troją, aby dziecko było zdrowe – dbają o jego dietę. Mamie i tacie zależy również na wykształceniu dziecka, które umożliwi mu łatwiejszy start w dorosłe życie. Jak zachęcić dziecko do jedzenia szpinaku i do nauki? Dzieci wzorują się na rodzicach. Staraj się dawać dziecku zawsze dobry przykład.

Chcesz, aby zjadło szpinak? Zjedz go razem z nim! Nie próbuj się wymigać – dasz przez to dziecku sygnał, że skoro Ty możesz nie jeść, ono też może zrezygnować ze zdrowej żywności. Nie lubiłeś matematyki w szkole – nie mów tego dziecku. Szybko je zniechęcisz do nauki. Staraj się rozwiązywać trudne zadania wspólnie z dzieckiem. Jeżeli masz problem z matematyką, pokaż dziecku, że nie wszystkie rozwiązania przychodzą łatwo i trzeba włożyć dużo wysiłku, aby osiągnąć swój cel.

Postaraj się, aby dziecko lubiło wykonywać niektóre czynności – uczyć może się dzięki programom edukacyjnym, a szpinak może jeść zawinięty w ciekawy kształt naleśnika.