Co szkodzi sercu?

O serce powinien dbać każdy z nas. Choroby serca stają się coraz bardziej powszechne. Zapadają na nie zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Niektórym chorobom można łatwo zapobiegać stosując najważniejsze zasady profilaktyki.

Czego należy unikać, żeby cieszyć się zdrowym sercem? Od dawna wiadomo, że to co spożywamy ma znaczący wpływ na zdrowie. Jakość naszych posiłków jest również bardzo istotna dla serca. Wielu dietetyków zaleca stosowanie zbilansowanej diety, która powinna być dobrana do potrzeb konkretnego organizmu. Jednakże nawet najzdrowsza dieta może nie przynieść spodziewanych rezultatów bez ćwiczeń fizycznych.

Regularne uprawianie sportu to kolejny czynnik, który może uchronić nas przed różnymi chorobami. Chcąc dbać o zdrowie nie można zapominać o ograniczeniu wszelkich używek. W szczególności dotyczy to alkoholu oraz papierosów. Nadmiar wysokoprocentowych napojów niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wielu narządów, w tym serca.

Z kolei w dymie papierosowym znajdują się szkodliwe substancje, które upośledzają funkcje m.in. układu krążenia. Uważa się, że palenie papierosów może przyczynić się do rozwoju takich chorób, jak m.

in. nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Bardzo niekorzystne połączenie stanowi palenie papierosów oraz częste spożywanie alkoholu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest regularne wykonywanie badań.

Warto bowiem pamiętać, że wiele chorób przebiega bezobjawowo. Część z nich wykrywana jest przypadkowo podczas profilaktycznych badań.