Drewniane kolejki vs. plastikowe. Analiza ich wad i zalet

Kiedy chcemy dziecku kupić jakąś zabawkę, porównujemy wiele różnych propozycji i zaczynamy się zastanawiać, która z nich jest najlepsza naszym zdaniem. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że część rodziców zastanawia się czy wybrać kolejkę drewnianą czy jednak lepiej zrobią, jeśli zdecydują się na kolejkę plastikową. Z pewnością jedna i druga ma swoje mocne, jak i słabe strony, dlatego też warto się zastanowić, która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego dziecka.

Jak to wygląda?

Przede wszystkim zabawki drewniane są wykonane z mocniejszego materiału, a więc będzie istniało mniejsze ryzyko, że nasze dziecko je zniszczy, a oderwanym elementem zrobi sobie krzywdę. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że w kolejce drewnianej raczej nie ma ostrych zakończeń, którymi dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę. Są one również grubsze, a to oznacza, że świetnie sprawdzą się w przypadku mniejszego dziecka, bo będziemy mieli większą pewność, że nie zrobi sobie żadnej krzywdy podczas zabawy.

Ale też warto powiedzieć, że w przypadku takich drewnianych kolejek trudniej jest zachować czystość, ponieważ nie będziemy mogli ich włożyć do wody, aby opłukać z kurzu.

Jednak plastikowe?

Z pewnością plastikowe kolejki łatwiej jest utrzymać w czystości, bo nie będziemy mieli problemów, aby włożyć je pod wodę. Do tego warto także powiedzieć, że są one lżejsze i może się okazać, że będą zajmowały mniej miejsca.

Ale też są delikatniejsze, a więc podczas zabawy łatwiej mogą ulec uszkodzeniu. Nie mówiąc o tym, że wówczas mogą powstawać ostre i niebezpieczne krawędzie, którymi dziecko może sobie zrobić krzywdę. Nie mniej prezentują się one bardzo ładnie, bo są kolorowe, a dziecko nie będzie miało problemów z tym, aby samodzielnie taką kolejkę przenieść w inne miejsce.

Z pewnością zarówno drewniana kolejka, jak i taka plastikowa mają wiele zalet, jak i wad. Warto wziąć pod uwagę je wszystkie, dodatkowo jeszcze pamiętając także o wieku naszego dziecka. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, która z tych propozycji będzie najlepsza konkretnie dla naszej pociechy.

Tak, aby mogła się bezpiecznie bawić taką kolejką i jednocześnie, żeby była ona dla niej przez długi czas atrakcyjna.