Dzieci powinny mieć zawsze nowe obuwie

www.derbi.info.pl https://www.cellbes.pl/

Zazwyczaj jest tak, że dorośli kupując sobie obuwie, chodzą w nich tak długo, aż dana para się nie zniszczy i nie trzeba jej wyrzucić. Wówczas kupują sobie nowe, bo przecież nikomu nie przyjdzie do głowy, aby tak zniszczone obuwie przekazywać dalej. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, którym nóżka dość szybko rośnie i które jednocześnie, aż tak dużo nie chodzą. Wówczas dość często dochodzi do sytuacji, w których takie obuwie przekazywane jest młodszemu rodzeństwu, kuzynostwu albo znajomym.

Ale czy takie zachowanie jest właściwe?

Nóżka dziecka jest bardzo podatna

Musimy pamiętać, że małe dzieci nie mają tak do końca jeszcze uformowanej stópki, co więcej niektóre z dzieci mogą mieć jakieś wady stopy, o których nie będziemy wiedzieć, bo nie zostały jeszcze wykryte. Nie mniej, obuwie może być już z tego powodu odkształcone, wkładka może się układać nie tak jak powinna, a to wszystko będzie oznaczało, że ten bucik nie będzie już spełniał swojego zadania tak jak powinien. Jeśli tak zniekształcone obuwie zostanie przekazane kolejnemu dziecku, to wówczas może się okazać, że będzie ono niszczyło sobie stópkę, ponieważ podczas noszenia takiego obuwia, będzie się do niego dopasowywało. Niektóre zmiany mogą być już nie do odwrócenia, a to oznacza, że możemy zupełnie niechcący i nieświadomie, zrobić naszemu dziecku krzywdę.

Teoretycznie wkładka może pomóc

Teoretycznie można powiedzieć, że jeśli włożymy do takiego obuwia nową wkładkę, to wszystko będzie w porządku, bo to wkładka będzie się dopasowywała do nóżki nowego właściciela, a nie nóżka do kształtu wkładki po innym dziecku. Jednak nigdy tak naprawdę nie możemy mieć pewności, czy sam bucik też się trochę nie odkształcił, czy gdzieś tam się nie wygiął, minimalnie w sposób nie do zauważenia gołym okiem, co może powodować, że dziecko podczas chodzenia będzie wykrzywiało nogę w nienaturalny sposób. Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, jakim wpływom został poddany dani bucik i na ile został odkształcony przez wcześniejszego właściciela. Z tego też powodu zaleca się, aby nie dawać małym dzieciom obuwia, które było noszone już przez inne dziecko.

Najlepiej zrobimy, jeśli przy każdym dziecku będziemy kupować nowe obuwie. Dopiero kiedy dzieci będą starsze, a ich stópki będą odpowiednio uformowane, będziemy mogli pomyśleć o tym, aby nosiły po sobie obuwie, oczywiście za każdym razem pamiętając o konieczności wymiany wkładki na nową.