Jak radzić sobie z zazdrością u rodzeństwa?

pieszy.omijanie-korkow.com.pl

Nawet jeżeli bardzo się staramy, to i tak może dochodzić do sytuacji, w której nasze dzieci będą między sobą rywalizować i będzie pojawiała się u nich zazdrość. Praktycznie jest to nieuniknione, nie mniej warto wiedzieć co zrobić, aby te napady zazdrości pojawiały się jak najrzadziej i żeby niepotrzebnie się nie pogłębiały, bo może to prowadzić do sytuacji, że z każdym kolejnym rokiem, rodzeństwo będzie miało coraz gorsze kontakty

Staraj się nie faworyzować

Zazwyczaj jest tak, że mamy tendencję do faworyzowania młodszego dziecka. To starsze ma posprzątać zabawki, to starsze ma ustąpić w zabawie, albo oddać zabawkę, którą ma, a którą chce mieć młodsze dziecko.

Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo wypowiadamy to automatycznie, chcąc po prostu, aby była cisza i żeby nie było kłótni. Warto się jednak wystrzegać tego typu słów, bo mogą one prowadzić do zazdrości między dziećmi, bo dlaczego to młodsze ma mieć lepiej niż starsze? Jeżeli kupujemy coś jednemu dziecku, to warto zadbać o to, aby drugie coś też dostało. Oczywiście warto uczyć dziecko, że w dniu urodzin obdarowywane jest to z nich, które ma swoje święto, jednak na co dzień warto pilnować, aby równo traktować dzieci i jeżeli jedno coś od nas dostaje to drugie też powinno.

Jeżeli mamy chwilę czasu, aby pobawić się z jednym dzieckiem, to warto także dla drugiego dziecka znaleźć taką wolną chwilę. Warto także co jakiś czas spędzić cały dzień z jednym dzieckiem, a następnie kolejny dzień z drugim. Wówczas dzieci będą widziały, że są dla nas ważne, że poświęcamy czas tylko im, a to także będzie tworzyło mniejszą zazdrość.

Koniecznie okazujmy dzieciom tak samo dużo uwagi, dużo przytulajmy i powtarzajmy, jak bardzo każde z nich kochamy, dzięki temu, będzie między nimi znacznie mniej zazdrości.