Kolejny związek Chopina

Kar&Eli

Fryderyk Chopin wsławił się w Polsce i na świecie przede wszystkim ze względu na swój talent muzyczny i kompozytorski. Mogłoby się wydawać, że życie geniusza o tak ogromnym talencie i udanej karierze zawodowej jest usłane różami.

Niestety, nie zawsze jest to prawda. Aby zrozumieć, dlaczego żywot wielkiego artysty nie zawsze można było uznać za szczęśliwy, warto zainteresować się życiem miłosnym pianisty.

W 1836 roku Fryderyk zaręczył się ze swoją ukochaną, Marią Wodzińską. Rodzina utalentowanej muzycznie kobiety początkowo była zachwycona istnieniem tego związku.

Po pewnym czasie okazało się jednak, że uznają oni Chopina za zbyt chorowitego, by być odpowiednim kandydatem na męża. Rok później kompozytor poznał swoją kolejną wybrankę – starszą o sześć lat i dominującą nad nim George Sand.

Początkowo mówiono o ich związku jako o „spełnionej miłości”. Ich relacje jednak dość szybko stały się nerwowe i chaotyczne.

Szybko okazało się, że „parą” nazywano ich tylko i wyłącznie w plotkach. Czytając dzienniki George Sand możemy dowiedzieć się, że przez dziewięć lat przyjaźni z artystą żyła niczym w klasztornym celibacie.

Co więcej, w jednym z listów do Justyny Chopinowej nazywała się „drugą matką Fryderyka”.