Niewydolność serca

ranking.aktualne-mapy.com.pl

W wielu przypadkach u osób dorosłych zbyt późno diagnozuje się niewydolność serca. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż większość pacjentów zaniedbuje okresowe badania całego ciała, a do lekarza zgłasza się dopiero w momencie odczuwania bólu. Może być jednak wtedy za późno na leczenie.

Co powinniśmy zatem badać regularnie? Nie ulega wątpliwości, iż to właśnie serce jest niezwykle ważnym organem, którego sprawność należy regularnie poddawać kontroli. Ponadto mając na uwadze jak wiele chorób ma swoją przyczynę w nieprawidłowym funkcjonowaniu serca, należy o nie zadbać. Niewydolność serca bowiem objawia się następującymi dolegliwościami takimi jak duszność (zwłaszcza po wysiłku), bezdech senny (związany z chrapaniem, niedotlenieniem, a nawet podwyższonym ciśnieniem), zawroty głowy, a nawet zimnymi dłońmi i stopami.

Z tego powodu należy jak najszybciej ustalić, z którą komorą serca mamy problem. W przypadku niewydolności prawej komory serca można zaobserwować takie groźne dolegliwości jak chociażby zastój krwi w żyłach, zaburzenia krzepnięcia krwi, obrzęk brzucha czy powiększona wątroba. Niezależnie od tego czy chorujemy na przemijającą niewydolność serca czy też mamy problem z przewlekłą niewydolnością, powinniśmy zacząć leczenie farmaceutyczne, a w razie konieczności poddać się zabiegowi u kardiologa.

Obowiązkowo powinniśmy zmienić dietę i w sposób racjonalny uprawiać ćwiczenia, tak aby z jednej strony nie przeciążać organizmu, a z drugiej nie doprowadzić się do stanu, w którym najmniejszy ruch będzie sprawiał nam problem.