Paryskie życie wirtuoza

stół do piłkarzyków składany wideo z drona

5 listopada 1830 roku wybitny polski kompozytor, Fryderyk Chopin, na zawsze opuścił kraj. Podróżował przez Niemcy i Austrię, jednak końcowym etapem jego podróży i docelowym miejscem zamieszkania okazał się Paryż. W kolejnych latach podróżował również poza Francję, jednak to właśnie w tym miejscu spędził ponad osiemnaście lat życia.

Po przyjeździe do Paryża Fryderyk zamieszkał w niewielkim, skromnym mieszkanku. W lutym 1832 roku dał pierwszy spośród dziewiętnastu koncertów w Paryżu, który miał miejsce w salonie Pleyel przy 9 rue Cadet. Chopin zagrał Koncert E-moll oraz Wariacje B-dur op.

2., czym bez reszty oszołomił publiczność. Jeden z krytyków obecnych na występie zapowiadał, że Fryderyk Chopin odrodzi muzykę fortepianową.

Sukces kompozytora przełożył się również na jego sytuację finansową. Już następnego dnia po koncercie wydawcy zaczęli przesyłać mu propozycje kupna utworów. Artysta prowadził życie wirtuoza, oddając się komponowaniu utworów, które w oka mgnieniu zyskiwały popularność na salonach.

Chopin zaprzyjaźnił się z wieloma muzykami i bywał na przyjęciach. Popularny i cieszący się dobrą sławą, szybko też zamieszkał w jednej najmodniejszych dzielnic Paryża.