Poradnik dla osób po zawale

https://hurtmedyczny.pl/pl/c/Ubrania-medyczne/514

Zawał mięśnia sercowego wiąże się w koniecznością zmiany trybu życia. Chory powinien zmodyfikować swój sposób odżywiania oraz zacząć regularnie uprawiać sport. Zawał serca może pojawić się na skutek licznych czynników stresujących. Najczęściej występuje u osób w średnim wieku, jednak coraz powszechniej rozwija się także u osób młodszych. Jednym z najistotniejszych elementów szybkiego powrotu do zdrowia są ćwiczenia fizyczne. Nie należy jednak przesadzać z ich intensywnością. Dla osób po zawale serca poleca się aktywność o umiarkowanej intensywności.

Sport korzystnie wpływa na wydolność serca, dlatego nie można o nim zapominać. Warto również pamiętać o systematyczności ćwiczeń. Najlepiej wykonywać je o stałej porze w określonych dniach tygodnia. Dzięki temu można sobie niejako wyrobić nawyk ćwiczeń. Osoby po zawale serca powinny wystrzegać się ćwiczeń siłowych. Równie niekorzystne mogą okazać się ćwiczenia wykonywane w pochyleniu. Znacznie lepszym rozwiązaniem są spacery, pływanie czy jazda na rowerze.

Warto również dokonywać pomiarów tętna podczas ćwiczeń. Zbyt szybkie tętno oznacza, że należy zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Dla osób po zawale serca równie ważna jest dobra kondycja psychiczna. Można ją osiągnąć ucząc się kontrolować stres. Warto wykonywać czynności, które sprawiają przyjemność. Jeśli to możliwe, warto na pewien czas zrezygnować z pracy zawodowej. Osoby po zawale powinny skoncentrować się głównie na swoich przyjemnościach tak, aby jak najszybciej wrócić do pełni sił.