Przy wychowaniu trzeba być konsekwentnym

www.hutartzine.com

Jeżeli mamy dzieci, to z pewnością chcemy je wychować na odpowiedzialnych i empatycznych ludzi, takich którzy nie będą przechodzili obojętnie obok ludzi w potrzebie, ale którzy w razie czego będą potrafili zadbać i zawalczyć również o swoje dobro. Jak się jednak okazuje, wychowywanie dzieci nie należy do prostych spraw. To dlatego, że mamy uczyć je odpowiednich zachowań, wskazywać co jest dobre a co złe, ale jednocześnie nie mamy dzieci tresować i w tym wszystkim mamy pamiętać, że są one autonomicznymi jednostkami, które mają prawo o sobie decydować.

O tym trzeba pamiętać

Nie ma znaczenia czy jesteśmy dopiero na początku naszej drogi wychowawczej czy może nasze dzieci mają już po kilkanaście lat.

Zawsze ważne jest to, abyśmy pamiętali, że podczas wychowywania niezwykle ważna jest konsekwencja. Jeśli na coś nie pozwalamy dziecku, to powinniśmy trzymać się naszego zdania, nawet jeśli spotkamy się z ogromnym buntem. Oczywiście, kiedy dziecko zacznie dorastać, w wielu kwestiach możemy trochę odpuścić czy nawet przyjąć inne działania. Nie mniej, bardzo ważne jest to, abyśmy w tym wszystkim byli konsekwentni.

Jeśli najpierw czegoś dziecku zabraniamy, a po jego buncie zmieniamy zdanie. To dziecko będzie wiedziało, że tak naprawdę wystarczy trochę pokrzyczeć i pozłościć się, aby opiekun uległ i zrobił to co chce. Im bardziej będziemy konsekwentni w swoich działaniach, tym szybciej zauważymy pozytywne rezultaty wychowania naszych dzieci.

Dziecko musi mieć jasno ustalone zasady

Warto w tym wszystkim pamiętać również o tym, że dziecko musi mieć jasno ustalone zasady.

Ono nie tylko powinno wiedzieć co mu wolno, a czego nie. Powinniśmy również próbować wytłumaczyć swoją decyzję, dlaczego dziecku nie można robić niektórych rzeczy. Jeśli jest to dla niego szczególnie niebezpieczne, to może się okazać, że takie wytłumaczenie zdziała bardzo wiele, bo dziecko nie będzie się już sprzeciwiało tym zasadom. Wręcz przeciwnie, będzie je respektowało, rozumiejąc dlaczego podjęliśmy taką, a nie inną decyzję i wiedząc, że robimy to tak naprawdę dla jego dobra.

Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, jak działać, żeby mieć pewność, że będziemy konsekwentni w swoich postanowieniach. A musimy wiedzieć, że dzieci obserwują nas niesamowicie dokładnie. Im bardziej więc będziemy konsekwentni, im bardziej spójne będzie to co robimy z tym co mówimy, tym większa będzie szansa, że zyskamy szacunek naszego dziecka. To też oznacza, że w przyszłości będziemy mogli obserwować dobre skutki naszego wychowania.