Rodzaje kardiomiopatii

www.synergy-it.pl https://hurtmedyczny.pl/Butelki_do_karmienia

Kardiomiopatie to jedne z częstszych chorób serca. Występuje kilka rodzajów tej choroby, jednak zawsze dochodzi w niej do uszkodzenia mięśnia sercowego. Obecnie kardiomiopatie dzieli się na następujące typy: rozstrzeniową, przerostową oraz restrykcyjną. Lekarze wyróżniają również kardiomiopatie swoiste oraz niesklasyfikowane, lecz stanowią one rzadkość.

Jedną z najczęściej diagnozowanych form kardiomiopatii jest postać rozstrzeniowia. Polega ona na poszerzeniu nawet kilku jam serca. Konsekwencją tego jest zaburzenie czynności skurczowej serca. W praktyce oznacza to, że mniejsza ilość krwi przedostaje się do narządów podczas jednego skurczu serca.

Kardiomiopatia rozstrzeniowia może rozwinąć się z różnych przyczyn. Najczęściej jest to infekcja wirusowa lub częste spożywanie alkoholu. Nie można wykluczyć też chorób tkanki łącznej czy zażywania chemioterapeutyków. Do typowych objawów kardiomiopatii rozstrzeniowej należy zaliczyć duszność, kołatanie serca oraz obrzęki.

Z kolei przyczyna rozwoju kardiomiopatii przerostowej nie jest dostatecznie poznana. Uważa się, że może ona powstać na skutek obciążeń genetycznych. W chorobie dochodzi do przerośnięcia mięśniówki. Objawy są bardzo zbliżone do dolegliwości występujących w kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Rozpoznanie tej choroby polega na zebraniu szczegółowego wywiadu od pacjenta. Dodatkowo wykonuje się echokardiogram. Leczenie uzależnione jest od postaci choroby. Zazwyczaj wdrażane jest odpowiednie leczenie farmakologiczne.

W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne.