Szkoła może wspierać w wychowaniu

pro-vita.org.pl

Bardzo ważne jest to, aby podczas wychowywania dziecka, w jego świecie było jak najwięcej spójności. Chodzi o to, aby dookoła siebie słyszał podobne komunikaty, aby nie wykluczały się one nawzajem, bo tylko niepotrzebnie mogą wprowadzać dyskomfort w życie dziecka. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy sprawdzili, czy szkoła do której posyłamy nasze dziecko, wyznaje takie same wartości jak my i czy wspiera nas w wychowywaniu naszego dziecka.

Uczenie odpowiednich zachowań

Podczas wychowywania dzieci, bardzo ważne jest to, aby uczyły się one odpowiednich zachowań, takich, które pozwolą im żyć w zgodzie ze społeczeństwem, aby nie mieli oni problemów, żeby odnaleźć się w tym społeczeństwie.

To oznacza, że niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy pokazywali dzieciom co wolno, a czego nie wolno robić. Takie wychowywanie powinno się opierać nie tylko na rozmowach i tłumaczeniu, dlaczego coś jest dobre a coś innego nie. Powinno się także opierać na przykładzie. Musimy sami pokazywać dziecku jakie zachowania są akceptowane.

Jeśli mówimy, że palenie jest złe i próbujemy wymusić na nastolatku, aby nie sięgało po papierosy, ale jednocześnie sami palimy, to może się okazać, że nasze rozmowy nie przyniosą żadnego efektu, bo dla dziecka ważniejsze będzie to co robimy, a nie to co do niego mówimy.

Jakie działania w szkole?

Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, aby szkoła wspomagała rodziców w wychowywaniu dzieci. To oznacza, że powinna ona mieć takie same wartości, a poprzez odpowiednio dobrany program zajęć, powinna w tym wychowywaniu uczestniczyć. Dlatego też, często proponowane są w szkołach różnego rodzaju warsztaty na temat pozbywania się agresji, umiejętności prowadzenia spokojnej rozmowy czy tego, jak należy się zachowywać w grupie.

Im większa będzie tutaj działalność szkoły, im bardziej spójne będzie to co jest przekazywane w szkole i co dziecko słyszy w domu, tym możemy być spokojniejsi o efekty takiego wychowywania. Może się wówczas okazać, że wychowamy dzieci na samodzielnie myślących, ale jednocześnie niezwykle empatycznych młodych ludzi, którzy będą w stanie poradzić sobie w dorosłym życiu z każdym problemem. Warto zobaczyć co możemy tutaj zrobić, aby to działanie na linii rodzic – szkoła, było jak najbardziej spójne, bo tylko wówczas można być pewnym, że w kwestii wychowywania dzieci odniesie się sukces. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy wybierać odpowiednią szkołę dla naszego dziecka.