Weekend w palmiarni

Kiedy podczas jesiennej szarugi zaczyna doskwierać nuda, doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu wydaje się wizyta w palmiarni. W Polsce placówki tego typu można odnaleźć w kilku miastach, między innymi w: Warszawie, Gliwicach, Wałbrzychu, Łodzi, Poznaniu, Zielonej Górze czy Gdańsku.

Warszawska palmiarnia, czyli Nowa Pomarańczarnia, znajduje się na terenie Łazienek Królewskich. Budynek ulokowany jest w południowej części ogrodu, przy Drodze Wilanowskiej.

Palmiarnia została wybudowana według projektu Adama Adolfa Loewe i Józefa Orłowskiego w latach 1860-1861. Warto również wybrać się do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach – nowoczesnej konstrukcji, której powierzchnia obejmuje 2000 m2.

W palmiarni można odnaleźć ponad 5600 roślin – najstarsze z nich mają około 150 lat. Wspaniała palmiarnia znajduje się także w Wałbrzychu, na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa.

Wałbrzyska palmiarnia została wybudowana w latach 1911–1913 z inicjatywy Henryka XV von Pless. Na uwagę zasługuje także Palmiarnia Łódzka – jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie.

W jej zbiorach mieści się ok. 4,5 tys.

okazów niezwykłych roślin, pochodzących z różnych zakątków świata.