Wychowanie dzieci nie jest łatwe

naukowe.waw.pl

Nie ulega wątpliwościom, że wychowywanie dzieci nie jest łatwe. Do tego, jeszcze nie tak dawno temu, żyliśmy w rodzinach wielopokoleniowych, a więc w tym wychowywaniu dzieci mieliśmy odpowiednie wsparcie. Co więcej, dziecko miało kontakt z osobami starszymi i młodszymi dziećmi, a więc też niejako uczyło się automatycznie zgodnego funkcjonowania w ich otoczeniu. Teraz sprawy przedstawiają się inaczej. Nie dość, że zazwyczaj w jednym domu mieszkają tylko rodzice i dzieci, a więc nie ma starszego pokolenia, które mogłoby pomóc w wychowywaniu, to jeszcze niejednokrotnie większy autorytet ma kolega czy ktoś oglądany w internecie, niż rodzic, który właśnie tym autorytetem powinien być.

Nie można się poddawać

Oczywiście wiemy, że wychowywanie dzieci nie należy do najłatwiejszych zadań, ale to nie oznacza, że mamy się od razu poddawać. Przede wszystkim możemy czerpać z wiedzy starszych osób, które mogą nam podpowiedzieć w jaki sposób wychowywać dzieci, jak się zachowywać, jak z nimi rozmawiać, tak aby to wszystko było łatwiejsze. Dodatkowo możemy od samego początku ustalić odpowiednie zasady, których przez cały czas będziemy się trzymać. Już od pierwszych dni życia dziecko powinno mieć ustalony stały rytm dnia, tak aby wiedziało, kiedy co się będzie działo i co więcej, żeby też dzięki temu czuło się bezpieczniejsze. To z kolei będzie się przekładało na to, że będzie ono również spokojniejsze.

Dodatkowo możemy także sięgać po różnego rodzaju opracowania naukowe, które będą mówiły o wychowywaniu dzieci. Jednak nie powinniśmy ich przyjmować bezkrytycznie, a wręcz przeciwnie, powinniśmy na spokojnie zastanowić się, które rozwiązania mogą się sprawdzić w naszej rodzinie, a dla których z pewnością nie ma miejsca.

Dzieci muszą czuć się ważne

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci nie zawsze są w stanie zapanować nad swoimi emocjami. To oznacza, że nie zawsze są one złe czy niewychowane, a po prostu próbują nam pokazać, że czegoś im brakuje. Przede wszystkim, musimy starać się im poświęcać jak najwięcej czasu. Im bardziej będą czuły się dla nas ważne, im większą będą miały świadomość, że w każdej chwili mogą do nas przyjść, aby z nami porozmawiać, tym większa będzie szansa, że to wychowywanie przyjdzie nam z większą łatwością. To będzie oznaczało, że łatwiej będzie nam dotrzeć dd naszego dziecka i dowiedzieć się, co się z nim dzieje. Wychowywanie nigdy nie należało do prostych rzeczy, bo w końcu chcemy nauczyć dziecko wszystkiego co najlepsze, jednocześnie szanując to, że jest oddzielnym człowiekiem. Jednak kiedyś mogliśmy liczyć na większe wsparcie starszego pokolenia. Teraz też nie powinniśmy o nim zapominać i powinniśmy jak najwięcej korzystać z jego wiedzy.