Z czego składa się rower?

www.stomatologiaestetyka.com.pl suplementy kolarstwo wentyle rowerowe

Rower to nie tylko dwa kółka i rama. Fani pedałowania powinni wiedzieć , z jakich konkretnych części składają się ich ukochane maszyny. Warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład roweru. Ponieważ zdarza się, iż niektóre jego części ulegają zepsuciu. W takich sytuacjach wiedza na temat uszkodzonych elementów jest niezbędna do kupienia nowych.

Części składowe roweru

Najważniejszym fragmentem dwuśladowego pojazdu jest rama. Może ona mieć różne kolory, wielkości i kształty. Przeważnie producenci wykonują ja z metalu. Starają się by była odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz ciężar rowerzysty. Do niej dołączone zostają kolejno:

  • Siodełko – warto sprawdzić przy zakupie, czy jest wygodne.

  • Koła rowerowe – w ich przypadku istotne są nałożone opony. Podczas wybierania modelu roweru należy przyjrzeć się im dokładnie i sprawdzić, czy nie są przypadkiem uszkodzone. Najgorsze co mogłoby się wydarzyć to kupno pojazdu z dziurawymi oponami lub zepsutymi dętkami.
  • Kierownica – powinna bez problemu obracać się w lewo i prawo, należy ją wypróbować zanim wsiądziemy na sprzęt i pojedziemy przed siebie. Wiele rowerów bez sprawnej kierownicy stało się przyczyną poważnych wypadków.

    Kierownicę łączy z ramą rowerową specjalny mostek.

Na kierownicy powinny zostać umieszczone sprawne przerzutki oraz hamulce. To elementy niezbędne podczas codziennej jazdy, które mogą zadecydować w niektórych sytuacjach nawet o życiu rowerzysty. Układ napędowy roweru złożony z pedałów, łańcucha i zębatek musi być wykonany precyzyjnie przez producenta. W przeciwnym wypadku będzie on szwankował i przyczyni się do szybkiego uszkodzenia dwuśladu lub wypadku.

Warto pamiętać o regularnym oliwieniu łańcucha, które gwarantuje jego płynne przemieszczanie się między zębatkami podczas pedałowania. Znacznie ułatwi to pokonywanie kolejnych kilometrów i przełoży się na komfort jazdy.