Niewydolność serca

Niewydolność serca
www.eilawski.pl bransoletka z bursztynu naturalnego

Do jednych z najpoważniejszych schorzeń zalicza się niewydolność serca. Jest ona efektem nieprawidłowej pracy serca. Mięsień sercowy pompuje wówczas mniejszą ilość krwi, która nie pokrywa aktualnego zapotrzebowania organizmu. O niewydolności serca mówimy również wtedy, gdy do prawidłowej pracy serca niezbędne jest zwiększone ciśnienie. Warto wspomnieć, że niewydolność serca może towarzyszyć niektórym chorobom przewlekłym. Do innych przyczyn rozwoju niewydolności zaliczają się wady zastawkowe czy zaburzenia kurczliwości mięśnia sercowego. Te ostanie mogą powstać na skutek kardiomiopatii czy zapalenia mięśnia sercowego.

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów niewydolności serca. Może to być niewydolność serca skurczowa czy niewydolność serca rozkurczowa. Każda z nich powstaje z odmiennych przyczyn. Niewydolność serca może objawiać się na kilka sposobów. Do głównych objawów zalicza się częste zmęczenie, duszność wysiłkową, osłabienie, obrzęki, spadek masy ciała. Pozostałe dolegliwości zależą od konkretnej postaci niewydolności serca. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby.

Uniemożliwia to wystąpienie poważnych skutków ubocznych. Niewydolność serca wymaga wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia. Chorym najczęściej podaje się leki farmakologiczne. Mogą to być leki moczopędne czy glikozydy naparstnicy. Do istotnych zaleceń zalicza się także zmiana sposobu odżywiania. Chory powinien spożywać produkty o niskiej zawartości cholesterolu i soli. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.